Vyhľadávanie:

VÝLETY V OKOLÍ

Banícky dom

273-banicky-dom-vysna-boca.jpgBanícky dom vo Vyšnej Boci bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Sú v ňom zachované jedinečné predmety dokumentujúce spôsob života a zamestnania obyvateľov Boce koncom 19. a začiatkom 20.storočia.

Bocianska dolina

dolina.jpgTuristicky veľmi významná 16 km dlhá dolina oddeľujúca na severnej časti Nízkych Tatier kráľovohoľskú časť pohoria od ďumbierskej. Začína pod sedlom Čertovica 1238 m a vyúsťuje do Liptovskej kotliny pri obci Kráľova Lehota.

Havránok

havranok_8_9_2005-065.jpgArcheoskanzen približujúci život Keltov na našom území. Nachádza sa na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

Kvačianska dolina - Oblazy

kvacianska-dolina-mlyn-oblazy-2008.jpgParalelná dolina s Prosieckou dolinou, položená o niekoľko metrov vyššie, pôvodne vozová cesta , ktorá spájala Liptov a Oravu.

Liptovská Mara

liptovska-mara_2009.jpgPodľa objemu zadržanej vody najväčšie jazero na Slovensku. Priehrada vznikla na rieke Váh zatopením viacerých malých obcí pri Liptovskom Mikuláši.

Liptovská Maša

masa_2008_4.jpgV rokoch 1804 - 1805 bola v Liptovskom Hrádku postavená železiarska dielňa, ktorá sa venovala hlavne výrobe zbraní. V nej sa vyrábali pechotné pušky, husárske karabíny a pištole.

Liptovský Hrádok

essential-liptovsky-hradok.jpgDominantou malého mesta je gotický hrad. Zrúcanina hradu s pripojeným renesančným zámkom stojí na malej vyvýšenine uprostred roviny, od ktorej ho pôvodne delila vodná priekopa.

Medvedia štôlňa

stolna.jpgV jedinom sprístupnenom banskom diele v Liptove môžete zažiť príbeh baníkov, ktorí sa snažili vydolovať čo najväčšie bohatstvo z útrob zeme.

Múzeum liptovskej dediny

skanzen-pribylina-2008.jpgV obci Pribylina je od roku 1991 pre verejnosť sprístupnené Múzeum liptovskej dediny. Pravidelne sa tu konajú podujatia približujúce liptovské zvyky a tradície.

Národopisné múzeum

narodopisne-a-ovciarske-muzeum-v-liptovskom-hradku_jpg.jpgJedinečná expozícia ovčiarstva a galéria ľudových umeleckých predmetov s tématikou ovčiarstva a salašníctva.

Prosiecka dolina

prosiecka.jpgNachádza sa v Chočských vrchoch a prechod Prosiecka – Kvačianska dolina patrí k najvyhľadávanejším turistickým lahôdkam v Liptove. Obe boli v roku 1967 vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu.

Račkova dolina

rackova-dolina.jpgZačína sa ešte na území Múzea liptovskej dediny. Račkova dolina je križovatka turistických trás, menej náročných , ale aj náročných celodenných pochodov do Gáborového, Jamnického, Žiarskeho sedla, Račkové plesá, ....

Svätý Kríž

kostol-svaty-kriz_2007.jpgCelodrevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európy, bol pôvodne postavený v obci Paludza.

Vlkolínec

vlkolinec-2006_9.jpgVyše 40 drevených domčekov zo 16. až 19. storočia prirodzene vsadených do nádhernej prírody.

Východná

vychodna_2010_8.jpgObec v Liptovskej kotline 14 km na východ od Liptovského Hrádku so zachovalou ľudovou architektúrou zrubových domov, senníkov a dejisko národopisných slávnosti s panorámou Kriváňa.

Žiarska dolina

n-ziarska-dolina-3.jpgNachádza sa v južnom podhorí celku Západné Tatry a patrí k najkrajším a najnavštevovajším dolinám. Je dlhá 7 kilometrov a je vyhľadávaným miestom aj na nedeľné prechádzky pre rodiny s deťmi.