Vyhľadávanie:

Liptovský Ján

Liptovský Ján Erb Liptovský Ján Vlajka
Get the Flash Player to see this player.

Liptovský Ján sa nachádza v prekrásnom prostredí predhoria Nízkych Tatier, južne od toku rieky Váh, v nadmorskej výške 635-650 m.n.m. Priaznivé klimatické podmienky, špecifická príroda a množstvo hotelov, penziónov a chát spolu s poskytovanými službami tvoria z tejto obce prirodzenú rekreačno-turistickú destináciu.

Obec je historicky známa od roku 1263 pod názvom Vesveres. Nad obcou na úpätí vrchu Poludnice, na kužeľovitom vŕšku, vtedy volaným Veratín, bol postavený drevený hrad, v ktorom sídlili Bogomírovci - zakladatelia obce. Bol to jediný nekráľovský hrad na Liptove - toto miesto sa dodnes nazýva Hrádkom.

Naša obec je jedinečná nielen termálnymi prameňmi, známymi od 14. storočia, ale i katolíckym kostolom - 13.storočie, organom z roku 1721, ale i 19 - timi kaštieľmi a kúriami zo 16. - 19. storočia. Vlastníkmi boli rodiny Szentiványiovcov. V obci a okolí bolo rozvinuté baníctvo, ťažba dreva, píly, výroba klincov, pálenica, octáreň, výroba modrotlače,...

Liptovský Ján je vstupnou bránou do sveta histórie, architektúry, podivuhodných vlastností termálnych vôd, turistiky, flóry či fauny, poľovníctva, rybárstva či slnkom nedotknutého čara podzemných jaskýň. V roku 1960 bol Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu a v roku 1992 za kúpeľné miesto.

www.liptovskyjan.sk
GPS: 49°3´0.86“ N, 19°40´12.63“ E

Minerálne pramene a jánska voda

Minerálne pramene v Liptovskom Jáne boli známe svojimi liečivými účinkami už v 14. storočí. O podivuhodných vodách Uhorska písal okrem iných aj jeden z najslávnejších rodákov z Liptovského Jána, rektor Trnavskej univerzity, prof. Martin Szentivány. Domáci v týchto prameňoch močili konope a dodnes ich využívajú na liečenie reumy, kožných chorôb a tiež ju radi pijú, lebo po nej dobre trávi. V roku 1927 boli vybudované Svätojánske kúpele a rekreovať a liečiť sa k nám chodili z ďaleka.