Vyhľadávanie:

Múzeum liptovskej dediny

Vzdialenosť: 15 km od Liptovského Jána
GPS súradnice: 49.106667, 19.805556
Múzeum liptovskej dediny

Múzeum bolo vybudované v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara. Najcennejšie stavebné pamiatky zo zátopovej oblasti boli prevezené do obce Pribylina, kde je od roku 1991 pre verejnosť sprístupnené Múzeum liptovskej dediny.

Návštevníci múzea majú možnosť obdivovať zručnosť tesárskych majstrov, nahliadnuť do spôsobu života a bývania našich predkov.
Môžu si prehliadnuť dom želiara, obuvníka, bohatého remeselníka, dedinskú školu s bytom pre učiteľa, kostol Panny Márie z Liptovskej Mary, či kaštieľ z Parížoviec. Celkový charakter dediny dotvárajú hospodárske budovy, požiarna zbrojnica, kováčska vyhňa. Múzeum má aj svoju vlastnú zooexpozíciu. Pravidelne sa tu konajú podujatia  približujúce liptovské zvyky a tradície:

  • rekonštrukcia ľudových zvykov a obradov
  • vystúpenie folklórnych skupín a súborov
  • ukážky ľudových remeselných techník - tkanie, paličkovanie, práca s drevom, ukážky práce s kovom a kožou,   pletenie zo slamy a košíkov
  • pasovanie za rytiera - spoločenské stretnutie v slávnostnej sále kniežaťa
  • posedenie v tradičnej pivnici spojené s ochutnávkou vín a syrov
  • organový koncert v ranogotickom kostole Panny Márie

Považská lesná železnička

Statická expozícia Považskej lesnej železničky je súčasťou Múzea liptovskej dediny v Pribyline od roku 2005. Pri gotickom kostole Panny Márie sa pripája náučný chodník, ktorý Vás zavedie až do expozície PLž. Expozícia sa buduje postupne. Dokumentuje existenciu PLŽ.

Nachádzajú sa tu parné lokomotívy, dieselové, motorové vozne, drezíny, osobné a oplenované plošinové vozne. Najstaršia lokomotíva je z roku 1912.

Pôvodná hlavná trať úzkorozchodnej PLŽ o rozchode 760 mm z Liptovského Hrádku pod Kráľovu Hoľu merala 42 km. S jej výstavbou sa začalo ešte v r. 1912. Budovala sa postupne do 40. rokov 20 stor. Bola druhou najdlhšou lesnou železničkou na Slovensku. Prírodná scenéria, cez ktorú viedla, rušňový a vozňový park sa považovali za najkrajšie v strednej Európe.